ליווי עסקי ובחירת מאמן עסקי

ליווי עסקי

בעשור האחרון יותר עסקים בוחרים לעבור תהליך ליווי עסקי, שפעמים רבות הוא בגישה של  קאוצ'נג עסקי. אמנם המונח אימון עסקי הפך להיות די שגור ומוכר אבל עדיין בפועל רוב האנשים לא מודעים מה כולל תהליך הליווי ומה חשוב לדעת כשמתחילים תהליך שכזה.

אם לפשט את זה אימון עסקי הוא בראש וראשונה אימון אישי.  מה זה בעצם אומר?

מאמן עסקי הוא גם מאמן אישי שהמיקוד שלו לעזור למתאמן להראות התקדמות טובה ומהירה יותר ליעד שהוא רוצה להגיע אליו. זה דבר שנכון לכל תהליך של אימון אישי.

גם באימון אישי וגם בעסקי הם תהליכים מהירים יחסית שאמורים לעביר אותך מנקודה מסוימת לנקודה אליה אתה שואף להיות, כאשר באימון שממוקד בעסק היעדים והמטרות קשורים באופן טבעי לעסק או המיזם שאתה רוצה לקדם.

מה חשוב באימון לעסקים

כאשר רוצים לעבור תהליך של אימון וליווי לעסקים חשוב לבחור מתאים לכם.

בראש ובראשונה צריך לראות שיש לכם חיבור בסיסי עם המאמן שמלווה אותך בעסק, אתם צריכים להרגיש שאתם יכולים לסמוך על המאמן ולשתף אותו בהתלבטויות הפנימיות שלכם שבאימון עסקי כמובן נוגעות לעסק עצמו.

את החיבור אפשר לבדוק כבר שכקוראים באתר של המאמן ורואים אם מתחברים לסגנון האימון שהוא מציג, למשל אתם יכלים להציץ בקישור הזה.  אפשר לבחון את זה יותר כאשר רוצים אפשר לבדוק את החיבור הזה כבר בטלפון וכמובן לבחון את זה אף יותר בפגישה הראשונה.

דבר נוסף שחשוב לבדוק אם הידע והנסיון של המאמן. אם אתם הולכים להוציא מאוד שקלים על כל מפגש ליווי כדאי שתדעו שהמאמן אכן יכול לעזור לכם בתהליך הליווי ולקדם את העסק שלכם.

אפשר לבדוק האם למאמן יש רקע רלוונטי, למשל הקים עסק אחד או יותר משלו. אופציה אחרת שהמאמן הגיע מרקע שנותן ערך נוסף למשל היה איש שיווק או מכירות שאילו שני גורמים מאוד חשובים בקידום כל עסק, והרבה בעלי עסקים מתקשים איתם.

וכמובן שיתכן שתגיעו גם למאמן או מאמנת עסקית מצוינת שאין להם רקע של הקמת עסקים או רקע שיווקי, אבל הם כבר מאמנים ותיקים והספיקו לעבוד עם הרבה עצמאיים שהגיעו ממגוון תחומים וכך צברו ידע מאוד רלוונטי שיכול לעזור גם לכם.

הידע הוא ידע אימוני והוא לא ידע ייעוצי, כלומר המאמן לא צריך להגיד לך "מה לעשות" אלא לדרך לעזור לכם למצוא את הדרך להבין בעצמכם מה אתם עושים לא נכון ואיך אפשר לעשות דברים בצורה מיטבית שתביא להתקדמות לעבר היעד.

צוות של מומחי גוגל

מפגשים עם המאמן העסקי

אז אם עד כה דיברנו קצת על מידע כללי על אימון ומאמנים עסקיים, אולי כבר מעניין אתכם לדעת מה בפועל מתרחש בתהליך הליווי עסקי? כמה זמן הוא אורך? כמה זמן מקדישים לו?

ננסה לענות על השאלות אחת אחת:

תהליך הליווי העסקי במסגרת האימון, מורכב לרוב ממפגשים של אחת לשבוע, כאשר לרוב המפגשים אורכים בערך כשעה. במפגשים הראשונים מנסים להבין קודם כל מה הם היעדים והמטרות שהעצמאי רוצה להגיע אליהם בעסק שלו. אלה יכולים להיות יעדים ממש מספריים, או אפילו יעדים תחושתיים, למשל רצון בתחושת סיפוק או ביטחון.

במפגשים הבאים מתעמקים במחסומים ואתגרים שעומדים בין המתאמן לבין היעד שלו: האם הוא נמצא בנקודה מסוימת כרגע ורוצה להיות ביעד שלו או שכרגע יש משהו שמפריד בינו לבין היעד. זו יכולה להיות מוטיבציה, זה יכול להיות ידע ויכול להיות גם קשרים.

במהלך כל מפגש המאמן והמתאמן דנים בנושאים שהמתאמן מרגיש שתוקעים אותו בעסק. הרבה פעמים הדברים הם פנימיים, פחדים מודעים (או לא מודעים), אמונות שיש ברשותך שעלולות לתקוע אותך.

לעיתים הקושי הוא יותר 'טכני'. למשל חוסר מיקוד שיווקי והעברה נכונה של המיקוד והיכולות שלך ללקוחות המתעניינים.

בין מפגש למפגש המתאמן יעשה 'שיעורי בית', כמו למשל הסתכלות על התחושות והרגשות שעולים בו בזמן שהוא צריך לעשות פעולות בעסק (ואולי לא עושה אותן), או ההתנהלות שלו מול לקוחות.  לפעמים שיעורי הבית יהיו לשבת ולנסח מסר שיווקי נכון.

למעשה שיעורי הבית מתייחסים למה שעולה במפגשים, ומטרתם לייצור פעולות מעשיות שמציפות ומטפלות בקשיים והאתגרים שמשפיעים על תפקוד העסק ולכן הם חלק חשוב מהתהליך. במובן הזה האימון האישי הוא גם תהליך לימודי ואפילו לימוד עצמי.

כמות ואורך המפגשים: תהליך של ליווי עסקי בגישה אימונית הוא לרוב תהליך לא ארוך. הוא יכול לארוך מספר שבועות כאשר יש בעיה קטנה וספציפית בעסק עד מספר חודשים כאשר רוצים לעשות עבודה מעמיקה יותר, או במקרה שמדובר ביזם שרוצה להקים עסק חדש ואז יש עבודה רבה יותר להקים תשתית לעסק.

אחרית דבר

אז כמו שראינו תהליך ליווי עסקי בגישה אימונית הוא תהליך קצר יחסית שיכול לעזור לבעלי עסקים להתגבר על מחסומים ולעזור להם לעשות פריצות דרך עסקיות.

חשוב לבחור נכון את המאמן שילווה אתכם בדרך, מאמן שיש לכם חיבור איתו ואתם מגישים שיש לו נסיון וידע רלוונטי על מנת לעזור לכם לצלוח במהרה את האתגרים ולעשות את פריצות הדרך שאתם מחפשים.

 

השאר תגובה